środa, 10 października 2012

Sukot w słoiku

Warsztaty kulinarne „Sukot w słoiku” prowadzone przez Marylę Musidłowską w ramach projektu Miasteczko SZAŁasów zorganizowanego przez JCC Warszawa.

Fot. Piotr Kulisiewicz

Kiszone cytryny
kuchnia marokańska

Składniki
6-8 cytryn (zależnie od wielkości cytryn i słoika)
gruboziarnista sól morska
listek laurowy
kilka ziaren kolorowego pieprzu
kawałek laski cynamonu
dwa goździki
kilka nasion kolendry
1-2 papryczki chilli na słoik
sok z 5-6 cytryn

Przygotowanie
Wyszorowane cytryny natnij wzdłuż na pół, nie docinając do końca, a potem jeszcze raz, tak by powstały połączone z obu stron cytryny ćwiartki. Rozchyl ćwiartki cytryn i wciśnij do środka sporo soli. Włóż cytryny do słoika, przyciskając, by jak najściślej je upakować. Dodaj przyprawy, garść soli i zalej sokiem cytrynowym, zamknij i odstaw. Po tygodniu nadają się do spożycia, ale można je w lodówce przechowywać znacznie dłużej. Jeżeli na cytrynach pojawi się biały nalot wystarczy go przed użyciem spłukać.

Używaj do przyprawiania duszonych mięs (kurczaka, indyka, jagnięciny, cielęciny), do potraw kuchni arabskiej i izraelskiej, do sosów i sałatek, np. z pomidorów, oliwek, ogórków i kolendry lub do marynowania oliwek.


Dżem z gotowanych pomarańczy

Składniki
kg pomarańczy (najlepiej bezpestkowych)
700 g cukru żelującego trzcinowego
Szklanka soku z pomarańczy
4 goździki utłuczone na proszek

Przygotowanie
Pomarańcze umyj i włóż do dużego garnka. Zalej wodą, gotuj na małym ogniu 2 godziny, w razie potrzeby dolewając wodę. Po dwóch godzinach odlej gorąca wodę i zalej owoce zimną. Poczekaj aż wystygną. Pokrój pomarańcze na drobne kawałki, usuwając pestki. Pokrojone owoce włóż do rondla, zasyp cukrem i zalej sokiem. Dodaj utłuczone w moździerzu goździki, wymieszaj i zostaw na 15 minut. Wolno doprowadź do wrzenia. Gotuj 5 minut. Przełóż do czystych słoiczków.

Znakomite do herbaty, tostów, chrupiących bułeczek i mięciutkiej chałki oraz jako dodatek do ciast (np. tarty pomarańczowej) i doprawiania mięs na słodko-ostro.


Dżem z gotowanych cytryn

Składniki
kg cytryn (najlepiej bezpestkowych)
kg cukru żelującego
Sok z 5 limonek
Skórka starta z 5 limonek (wyszorowanych)

Przygotowanie
Cytryny umyj i włóż do dużego garnka. Zalej wodą, gotuj na małym ogniu 2 godziny, w razie potrzeby dolewając wodę. Po dwóch godzinach odlej gorąca wodę i zalej owoce zimną. Poczekaj aż wystygną. Pokrój cytryny na drobne kawałki (końce odrzuć), usuwając pestki. Pokrojone owoce włóż do rondla, zasyp cukrem i zalej sokiem. Dodaj skórkę z limonek, wymieszaj i zostaw na 15 minut. Wolno doprowadź do wrzenia. Gotuj 5 minut. Przełóż do czystych słoiczków.

Znakomite do herbaty, tostów, chrupiących bułeczek i mięciutkiej chałki oraz jako dodatek do ciast (np. tarty cytrynowej) i doprawiania mięs na słodko-ostro.


Dżem z surowych pomarańczy

Składniki
1500 g pomarańczy (najlepiej bezpestkowych)
1200 g cukru żelującego trzcinowego
Skórka starta z 3 pomarańczy (wyszorowanych)
0,5 łyżeczki płatków chilli

Przygotowanie
Zetrzyj skórkę z 2 wyszorowanych pomarańczy. Obierz pomarańcze ze skórki odcinając białe albedo. Obrane pomarańcze drobno pokrój usuwając pestki lub zmiksuj, jeżeli są bezpestkowe. Wymieszaj z cukrem żelującym, chilli i skórką. Zostaw na 15 minut. Wolno doprowadź do wrzenia. Gotuj 5 minut. Przełóż do czystych słoiczków.

Znakomite do herbaty, tostów, chrupiących bułeczek i mięciutkiej chałki oraz jako dodatek do ciast (np. tarty) i doprawiania mięs na słodko-ostro.

3 komentarze: